Karta rowerowa

Jak uzyskać kartę rowerową ?

W myśl najnowszych przepisów nowelizacji kodeksu drogowego za jazdę rowerem po drogach publicznych bez uprawnień przez osoby niepełnoletnie może grozić mandat w wysokości do 1500 zł. W naszej szkole od lat można uzyskać kartę rowerową po spełnieniu następujących warunków:

1. Uczeń musi mieć ukończone 10 lat, aby otrzymać kartę.
  2. Uczestnictwo w lekcjach techniki, na których jest realizowany program nauczania wychowania komunikacyjnego (trwa to mniej więcej przez 1,5 semestru), bo jedynie na nich można nabyć niezbędną wiedzę do zdania egzaminu.
  3. Zdanie testu teoretycznego z przepisów ruchu drogowego (z tematyki realizowanej na lekcjach wychowania komunikacyjnego)
  4. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu teoretycznego uczeń dopuszczony jest do egzaminu praktycznego (jazda na rowerze z elementami zachowania na drodze)
  5. Po pozytywnym zaliczeniu testu teoretycznego i praktycznego i  wypełnieniu specjalnej karty zaliczeń, w której wymagany jest m.in. wpis zgody rodziców oraz dostarczeniu jej oraz jednego zdjęcia do sekretariatu szkoły uczeń otrzymuje kartę rowerową
  6. Plan zajęć z wychowania komunikacyjnego jest następujący:
  • W roku szkolnym 2022/2023 tematykę wychowania komunikacyjnego będą realizowały klasy 4 i klasy 5 (zakończenie w okolicach kwietnia/maja 2023)
  • W roku szkolnym 2023/2024 tematykę wychowania komunikacyjnego będą realizowały klasy 4  (zakończenie w okolicach kwietnia/maja 2024)
  1. W klasach 7 i 8 nie ma lekcji techniki i uzyskanie karty nie będzie możliwe.

Inny sposób na uzyskanie karty rowerowej:

Istnieje możliwość uzyskania karty rowerowej po za szkołą. Egzaminy przeprowadza też Dolnośląski Ośrodek Ruchu Drogowego we Wrocławiu (https://dord.dolnyslask.pl/), ale robi to niesystematycznie i tam się należy dowiadywać. Przypuszczam, że teraz będzie tych egzaminów więcej, bo chętnych jest bardzo dużo. Oczywiście egzaminy (przynajmniej dotychczas) są bezpłatne.

Piotr Małas

Nauczyciel wychowania komunikacyjnego i uprawniony instruktor i egzaminator.